Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náčelníci a slavní indiáni

14. 5. 2009

Geronimo – (1829 – 1909) – náčelník Apačů Čirikavů. ObrazekByl výborným vojenským stratégem. Jeho partyzánská bojová taktika uchvátila nejen indiány, ale i bělochy. Pocházel z Arizony a jeho apačské jméno bylo Goyathlay (Ten, který zívá). Španělské jméno dostal po odvážných nájezdech na nepřátele. Nebyl náčelníkem po dědičné linii, ale často vystupoval jako mluvčí kmene. Armáda ho několikrát dopadla a přesídlila do rezervace, ale Geronimo několikrát uprchl a obnovil nájezdy na nepřítele. Nakonec přesto skončil v rezervaci a stal se rančerem.

 

 

Sedící býk – (1831 – 1890) – v osobě sedícího býka je prezentována více než kde jinde indiánská ctnost, štědrost,Obrazek statečnost, vytrvalost a odpor proti vpádu bělochů. Prokázal svou štědrost už ve věku devíti let, kdy ulovil bizona a nesobecky maso poskytl potřebným. S nepřítelem poprvé střetl své síly, když mu bylo čtrnáct let a pro svou statečnost a odvahu si vysloužil brzy členství ve Spolku bojovníků silného srdce a byl uznán za wičasa wakansvatého muže. Od roku 1863 bránil bílým v pronikání na loviště Hunkpapů a v roce 1867 byl jmenován hlavním náčelníkem Tetonských Siouxů. O devět let později měl při Slunečním tanci vizi, že zvítězí nad bílými vojáky. V té době také vedl vojsko Lakotů a Šajenů, které rozdrtilo Custerovy oddíly u řeky Little Bighorn. Později odvedl svůj lid do Kanady, ale sám se vrátil a nějaký čas žil a jezdil s Wild West Show Buffalo Billa, než se odebral na odpočinek do rezervace. Roku 1890 ho zastřelil kmenový policista, kterého poslali, aby ho zatkl za účast na Tanci duchů.

Náčelník Josef (1840 – 1904) – byl vůdceObrazek Nez Percé v Oregonu, který se nejprve snažil udržovat mírové vztahy s bělochy a kladl zpočátku snahám vládě USA o zabrání půdy jen pasivní odpor. Brzy mu však došla trpělivost a 12. Června 1877 vypukly boje. Po tři měsíce zaznamenával Josef proti početnšjšímu vládnímu vojsku úspěchy v bitvách a projevoval velkou odvahu a schopnost strategického vedení boje. Nakonec se však musel pod pronásledováním bělochů i nepřátelských indiánů vzdát a odešel do rezervace.

 

 

Tecumseh – Také Tecumseh byl náčelníkem, který nechtěl nejprve s bělochy bojovat, hledal právo a důstojný mír, Obrazekale nakonec musel vstoupit na válečnou stezku. Tecumseh se narodil v Ohiu a byl Shawneejským náčelníkem. Byl následovníkem Pontiaka. V době, kdy americká vláda vykupovala od indiánů půdu za směšné ceny prohlásil: „Já jsem svoji zemi neprodal.“  Tecumseh se raději vzdal své lásky, než aby se zřekl indiánského způsobu života. Později se snaží vytvořit skutečnou unii všech indiánských kmenů – chce je sjednotit v boji proti útlaku. Sjednocení kmenů se mu na nějaký čas opravdu podařilo. Když jeho protivníci začnou po několika letech zjišťovat, že Tecumsehova práce na sjednocení je velmi nebezpečná, rozhodují se Tecumseha zničit. Tecumseh je donucen se svým lidem vyrazit na válečnou stezku. Nakonec Tecumseh v jedné z bitev padl a sním navždy odešla i idea o indiánské unii.

Rudý oblak – Náčelník siouxského kmene Oglalů. Pro povstání proti bělochům měl Rudý oblak tři důvody – alkohol, Obrazekželeznici a bizony. Rudý oblak chtěl vyhnat všechny obchodníky, kteří platili indiánům za kožešiny kořalkou – věděl jaké nebezpečí alkohol pro indiány představuje. Železnici Rudý oblak také odmítal, jelikož se domníval, že koleje rozdělí loviště na dvě části. Myslel si, že železnice nakonec vyžene všechny bizony z lovišť a to by pro indiány představovalo nenahraditelnou ztrátu. Byl to právě Rudý oblak, který jako první vypracoval strategii, jak proti vlakům bojovat. Indiáni vykolejovali vlaky, rozebírali části kolejí nebo stavěli zátarasy. Rudý oblak se svými bojovníky svedl mnoho bitev, přičemž nebojoval za každou cenu, ale jeho výpady byly dobře promyšlené a o to účinnější. Nakonec se Rudému oblaku podařilo vyjednat čestný mír, který zahrnoval právo jeho lidu na svou půdu.

Jeden býk -  adoptivní syn Sedícího býka, Obrazekjeden ze siouxských náčelníků, kteří vedli indiánské oddíly v bitvě proti Custerovi. (Jeden býk v pravo na fotografii)

 

 

 Pontiac (Pontiaqua) - náčelník Ottawů. Spojil kmeny žijící mezi Huronským, Erijským a Michiganským jezerem. Dokázal sjednotit do boje proti kolonizátorům desítky severoamerických indiánských kmenů od ocenánu po druhý břeh Mississippi, od kanadských řek po samou Georgii, proto dostal Pontiac jméno "Pontiac sjednotitel". Pontiac jako první indiánský náčelník dokázal vypracovat strategii a posléze také uskutečnit obléhání nepřátelských pevností. Dokázal posléze dobýt řadu předsunutých pevností nepřátel a jeho plán na vyhnání nepřátel z indiánského území byl velkolepý. Ironií je to, že nakonec musel zemřít rukou zrádce, který ho zbaběle zavraždil úderem tomahavku do týla. Pontiacovi spojenci nenchali vraždu bez následků, ale život to velkému Sjednotiteli už nevrátilo.

 

Náhledy fotografií ze složky Slavní indiáni

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nikdy nezemřeli

(koura, 3. 12. 2016 0:34)

Vytlačeni imigranty, pošpinění a nedoceneni.73UDS

O Geronimovi

(Marek Mulacek, 23. 1. 2016 0:04)

Kdyz ctu hned z kraje vidim chybu jak tram..Geronimo nebyl nacelnikem nikdy..Byl to saman a genialni valecnik s hrdosti kterou by jsme potrebovali mi vsichni.....

Re: O Geronimovi

(Slávek, 13. 9. 2016 17:00)

I já vidím chybu - pravopisnou.

Moudří muži

(Jan, 23. 1. 2012 12:59)

Běloši o nich mluvili jako o špinavých indiánech,ale jejich moudrost a sepjetí s přírodou je staví na vrchol!!!!!

Úcta

(Honza z Prahy, 10. 12. 2010 9:38)

Slovo, které mne napadá, je: úcta. Jsou to úctyhodní muži, kteří se dokázali postavit zvůli a aroganci. Vždyť i my jsme prožívali za nacismu a komunismu, když vám někdo sebral půdu, majetek a snažil se zničit vaši víru. Historie se stále opakuje. Buďme opatrní...